
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Transformator jest urządzeniem, które zmienia wartość napięcia elektrycznego wejściowego na żądaną wartość wyjściową. Stosuje się je głównie ze względów bezpieczeństwa i dlatego można wykorzystać je na przykład w montażu bezpośrednio nad wanną lub w kabinie prysznicowej. Jakie są parametry transformatorów, czym kierować się przy ich wyborze i jak jego przeprowadzić instalację?
Składają się z nawiniętych na rdzeniu o kształcie toroidalnym (stąd nazwa) dwóch lub więcej uzwojeń. Z tego powodu są relatywnie ciężkie, zawsze pracują na prądzie przemiennym AC, zaś ich wyjątkowo prosta budowa stanowi podstawę dla stabilności napięcia wyjściowego oraz niezawodności działania.
Do zmiany napięcia prądu elektrycznego wykorzystują elektronikę, z tego powodu są o wiele lżejsze zaś w większości przypadków za pomocą diod zmieniają prąd na stały DC.
Głównym powodem, dla którego konstruowane są urządzenia na 12V, jest bezpieczeństwo. Przy niskim napięciu ryzyko porażenia prądem jest minimalne. Tego typu sprzęt zwykle znajdują swoje zastosowanie w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo bezpośredniego kontaktu z wodą, czyli w warunkach domowych oznacza to przede wszystkim łazienkę.
I właśnie w łazience są wyznaczane strefy bezpieczeństwa ze względu na sąsiedztwo źródeł wody i urządzeń elektrycznych. Oznaczone są cyframi od 0 do 4, przy czym z strefie 0 dozwolone jest maksymalne napięcie 12V. W przypadku więc, gdy chcemy umieścić wentylator łazienkowy na przykład w kabinie prysznicowej czy też bezpośrednio nad wanną, musimy być pewni, że ma on odpowiedni stopień ochrony przed wnikaniem cieczy, oraz pracuje na napięciu 12V.
Przy instalacji transformatora należy pamiętać o tym, że pracuje ona na wejściowym napięciu 230V, wobec czego nie może on być dowolnie umieszczony w łazience.
Idealnym miejscem jest przestrzeń nad sufitem podwieszanym z płyt G-K, sucha nisza w ścianie oddzielona od łazienki co najmniej drzwiczkami rewizyjnymi, najlepiej zaś sąsiednie pomieszczenie czy też korytarz. Aby nie dochodziło do przegrzania transformatora, przestrzeń musi być dobrze wentylowana a równocześnie nie powinna być nadmiernie wilgotna.
Przy wyborze właściwego wentylatora decydujące powinny być jego parametry, takie jak wartość napięcia dla prądu wejściowego i wyjściowego, w przypadku wentylatorów łazienkowych będzie to 230V i 12V.
Kolejna rzecz to moc, z wartością wyrażoną w watach (W), nie może ona być niższa niż łączna wartość mocy podłączonych urządzeń, oczywiście z rezerwą, następnie stopień ochrony, ale również ważne jest to, czy transformator wyposażony jest zabezpieczeniem przeciwko przepięciom, przeciążeniu czy przegrzaniu.