
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Słowo filtr jest używane w wielu różnych dziedzinach i znaczeniach, takich jak chemia, matematyka, informatyka lub akwarystyka i inne dziedziny. Mamy na myśli filtr powietrza. Opiszmy to bardziej szczegółowo.
Filtr można zdefiniować jako sprzęt, który ma za zadanie wychwytywać i absorbować cząstki w celu zapewnienia czystości powietrza nawiewanego lub wywiewanego przez system wentylacji. Przez cząstki rozumiemy cząsteczki pyłu, które zanieczyszczają powietrze, pyłki, sadzę itp.
Filtr zwykle składa się z materiału włóknistego (włókna sztuczne, włókna tekstylne) i opcjonalnie jest uzupełniany innymi substancjami, które zapobiegają przedostawaniu się cząstek do wyznaczonej przestrzeni przez wentylator lub system wentylacji.
Jakość filtra zależy od grubości warstwy materiału, jego porowatości i średniej i średnicy arytmetycznej włókien materiału filtracyjnego.
Podczas filtracji filtr ulega zatkaniu, a tym samym zwiększa swoją wydajność do momentu osiągnięcia maksymalnej pojemności filtra. W momencie, gdy filtr staje się tak brudny, gdy jego wydajność nie wzrasta, konieczna jest wymiana filtra.
Każdy producent określa, w jakich odstępach czasu filtr powinien być wymieniany, co określa pojemność filtra. Pojemność filtra wskazuje, jak długo filtr jest w stanie zaabsorbować cząstki, zanim odfiltrowane cząstki w nim zaczną się uwalniać i przechodzić do filtrowanego powietrza za filtrem.
Filtry do wentylacji ogólnej - filtry wkładane i pasowe
Filtry wielofunkcyjne - filtry płytowe, kieszeniowe i wkładane
Szczegółowy przewodnik po zaleceniach dotyczących stosowania jednolitych rodzajów filtrów w wentylacji budynków niemieszkalnych, w zależności od jakości powietrza zewnętrznego, podano w normie EN 16890.