
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
W dzisiejszych czasach każdy chce oszczędzać. Kupujemy energooszczędne żarówki i urządzenia elektryczne. Staramy się nie marnować wody ani jedzenia. Niemniej jednak istnieją obszary, w których pieniądze dosłownie uciekają przez okno. Jednym z takich przypadków jest zwykła wentylacja. Z pewnością każdy z nas przeczytał wiele artykułów o obniżeniu strat ciepła w regularnej wentylacji, nawet w zimie. Ale kto dobrowolnie otworzy okno na kilkadziesiąt minut w zimie? W ciągu pierwszych minut temperatura w pomieszczeniu spada o kilka stopni (utrata ciepła wynosi 50–70%), a następnie należy ponownie ustawić ogrzewanie na maksimum, aby powrócić do odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. A wszystko to kilka razy dziennie?
Z pewnością znajdziemy w Internecie setki artykułów na temat prawidłowej wentylacji. Istnieją instrukcje i różne sztuczki, aby przyspieszyć wentylację, a nawet zmniejszyć do minimum potrzebę wymiany powietrza - nie susz ubrań w mieszkaniu, kup okap kuchenny, pozbądź się roślin i wiele więcej. Jednak większość tych artykułów pomija jedno z najlepszych rozwiązań, a mianowicie rekuperację.
Co to jest rekuperacja, dlaczego mam mieć ją w domu lub w pracy i co mi przyniesie? Wiele pytań, ale bardzo proste odpowiedzi. Jednostka rekuperacyjna po prostu wymienia dla ciebie powietrze. Ciepłe zużyte powietrze jest odprowadzane, a świeże doprowadzane do wewnątrz. Ponadto wymiana powietrza może odbywać się w sposób ciągły lub możesz ustawić zegar, który będzie zmieniał powietrze w określonych przez Ciebie odstępach czasu. Dzięki odpowiednim ustawieniom możesz zapobiec zmęczeniu i bólom głowy, które są typowe dla nie wentylowanych pomieszczeń, a jednocześnie chronić pomieszczenie przed pleśnią, bakteriami i innymi niedogodnościami, które mogą być spowodowane niewystarczającą wentylacją.
Niektórzy z was mogą myśleć, że jeśli w zimie wdmuchiwane powietrze będzie świeże, ale także bardzo zimne. Nie będzie. Jest to chyba największa zaleta całej jednostki rekuperacyjnej. Powietrze zostanie nie tylko automatycznie wymienione, ale będzie miało temperaturę co najmniej 18 °C wyższą nawet podczas największych mrozów. A jak to wszystko działa? Powietrze wywiewane jest usuwane z pomieszczenia przez urządzenie wentylacyjne. Następnie część energii cieplnej (do 70 %) pobierana jest do wymiennika i za jego pomocą ogrzewa się świeże powietrze. Minimalizuje to straty ciepła, a jednocześnie nie powoduje efektu szybkiego chłodzenia. W przypadku bardzo zimnej pogody istnieje możliwość rekuperacji wyposażonej w ogrzewanie elektryczne lub wodne. Wręcz przeciwnie, w miesiącach letnich można wdmuchiwać schłodzone powietrze do pomieszczeń i nie ma potrzeby korzystania z klimatyzacji, co może powodować wyeliminować wiele problemów dla użytkowników.
Jaka jest efektywność jednostki rekuperacyjnej? W idealnym wypadku 100%. Oznaczałoby to, że powietrze doprowadzane do pomieszczenia ma taką samą temperaturę, jak powietrze, które zostało usunięte. W efekcie pomieszczenie byłoby wentylowane bez jakichkolwiek strat ciepła. NIestety, realna wydajność ogólnie dostępnych jednostek wentylacyjnych z funkcją odzysku ciepła wynosi 30 - 95%, gdy 60% uznawana jest za bardzo dobrą wartość a wynik ponad 80% ze wybitny. Dla porównania - klasyczne wietrzenie za pomocą okien ma wydajność 0%. Ciepłe powietrze bez odzysku jest wyprowadzane na zewnątrz, natomiast chłodne (zgodne z temperaturą zewnętrzną) wprowadzane jest do pomieszczenia.
Ponadto system jest zwykle wyposażony w specjalną, skuteczną filtrację zdolną do wychwytywania kurzu, brudu i pyłków, które mogłyby dostać się do pomieszczeń przez okna. Jest to nieoceniona zaleta, szczególnie dla alergików.
Dla kogo jest przeznaczona rekuperacja? Dla wszystkich. Jednostki rekuperacyjne są odpowiednie do mieszkań lub domów rodzinnych, a także do miejsc pracy (biura, restauracje, lokale handlowe, szpitale, szkoły itp.). Jest bardzo odpowiednia do stosowania w obszarach, w których na przykład otwieranie okien nie jest technicznie możliwe. Innym odpowiednim zastosowaniem są obszary, w których występuje duże zapylenie lub hałas i nie jest zalecane otwieranie okien.
Konserwacja urządzenia jest bardzo prosta. Konieczne jest regularne sprawdzanie filtrów wejściowych i wyjściowych w urządzeniach (najlepiej raz na sześć miesięcy). Konieczne jest również sprawdzenie wewnętrznej części urządzenia, ewentualne usunięcie kurzu lub wysuszenie wilgoci. Z tych powodów zaleca się, aby zawsze umieszczać urządzenia w dostępnych miejscach.