
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Jakość powietrza pogarsza się, a wiele gospodarstw domowych i firm coraz częściej zwraca uwagę na wentylację przy użyciu różnych filtrów. W jaki sposób filtry mogą ci pomóc i jak wybrać odpowiedni typ?
Nie znasz klasy filtrów? Nie jesteśmy nawet zaskoczeni. Pierwszym i ważnym krokiem przy wyborze odpowiedniego filtra jest sprawdzenie jakości powietrza na zewnątrz i wymagań jakości powietrza w pomieszczeniu.
jak już dowiesz się, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w Twojej okolicy, możesz wybrać typ filtra.
Filtry powietrza są podzielone zgodnie z nową międzynarodową klasyfikacją filtrów powietrza, które zawierają EN 779 z 2010 roku i EN 1822 z 2010 roku.
Najprostszy podział filtrów polega na tym, że zapobiegają przedostawaniu się cząsteczek do przestrzeni:
Filtry są dalej podzielone na EPA, HEPA i ULPA. Są stosowane w szpitalach, zakładach przetwórstwa spożywczego i wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na powietrze o wysokim stopniu czystości. Jako filtry wstępne stosowane są filtry klasy G1-4, filtry średnioziarniste i dokładne.
Skutecznie rozwiązanie dla oczyszczania powietrza w nawiewnych i rekuperacyjnych systemach wentylacyjnych w domach mieszkalnych, biurach, kawiarniach i innych obiektach użytkowych, zwane kanałowym modułem filtrującym.
Filtry do dużych cząstek są zaprojektowane do wychwytywania większych cząstek - włosów, owadów, grubych cząstek pyłu itp. Wraz ze wzrostem liczby rośnie zdolność do wychwytywania mniejszych cząstek, takich jak pyłek.
Zazwyczaj są one wykonane z włókna szklanego lub innych włókien syntetycznych o średnicy od 30 do 50 (μm) i są oznaczone literami G (G1-G4).
Filtry średnioziarniste wychwytują cząsteczki pyłu - pył cementowy, większe bakterie.
Składają się Tabele jakości powietrza o średnicy 60–80 μm. Są one oznaczone literą M (M4-M5).
Filtry drobnych cząstek przeznaczone są do wychwytywania drobnego pyłu - drobnego pyłu cementowego, sadzy, dymu olejowego i tytoniowego, wirusów i bakterii.
Filtry wykonane są z włókien szklanych o średnicy 80–95 μm. Są one oznaczone literą F i kontynuują oznaczenie numeryczne 6–9.
Filtry EPA, HEPA i ULPA są zaprojektowane do wychwytywania cząstek aerozolu mikrocząstek i mikroorganizmów.
Wykonane są z włókien szklanych z mikrowłókien o średnicy 1–10 μm i oznaczone literami E, H, U
o oznaczeniach kolejno 10–17.
Zalecane minimalne klasy filtrów do wentylacji budynków niemieszkalnych dla poszczególnych kombinacji klasy i jakości powietrza zewnętrznego ODA i powietrza wewnętrznego IDA.