
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Nie zawsze pożądane jest, aby wentylator pracował z pełną mocą przez cały czas. Czasami może być konieczne kontrolowanie prędkości silnika w celu zmniejszenia hałasu lub wibracji. W sprzedaży znajduje się duży wybór regulatorów prędkości. Niektóre oprócz regulacji prędkości, działają jako wyłącznik którym można włączać i wyłączać wentylator, inne różnią się sposobem, w jaki są montowane, jeden do montażu w ścianie (podtynkowo), a drugi na ścianę (natynkowo).
Większość regulatorów jest sterowana przy użyciu potencjometru, występują również modele wyposażone w panel dotykowy. Oba rodzaje regulatorów umożliwiają płynną regulację prędkości pracy wentylatora. Możliwe jest również podzielenie sterowników pod względem zasady działania. Najczęstszym jest kontrola napięcia zasilania, ale na przykład w celu sterowania wentylatorami z silnikiem 400 V konieczne jest zastosowanie tak zwanego falownika, który zamiast napięcia zmienia częstotliwość prądu elektrycznego.
Wybierając odpowiedni regulator, należy dostosować się do parametrów wentylatora, którym chcemy sterować. Istotne jest, aby wartość mocy wejściowej (W) i prądu (A) regulowanego wentylatora lub całkowita wartość w przypadku podłączenia większej liczby wentylatorów nie była wyższa niż maksymalna dopuszczalna wartość mocy i prądu regulatora prędkości. Aby zapobiec uszkodzeniom, regulatory wyposażone są w bezpiecznik.
Jednak wartość minimalna jest równie ważna jak wartość maksymalna. Jest tak, ponieważ każdy regulator ma pewien zakres prądu, powyżej którego silnik wentylatora nie może być prawidłowo sterowany. Aby kontrolować nawet najsłabsze wentylatory, należy najpierw ustawić wartość minimalnej prędkości na sterowniku, od której będzie zależeć zakres regulacji.