
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Turbina kominkowa idealnie nadaje się do ogrzewania wielu pomieszczeń, czyli do rozprowadzania ciepłego powietrza w całym mieszkaniu lub domu. Kominek lub piec zwykle umiejscowione są w centralnym miejscu w domu, dzięki czemu ciepło kominkowe może być wykorzystywane w innych pomieszczeniach lub na podłodze i ogrzewać jednocześnie cały dom lub mieszkanie. Oznacza to komfortowe ogrzewanie Twojego domu i jednocześnie niskie koszty eksploatacji. Dzięki wentylatorowi kominkowemu można wykorzystać nadmiar ciepła w innych pomieszczeniach i tym samym obniżyć koszty standardowych metod ogrzewania, takich jak kaloryfery, grzejniki bezpośrednie czy ogrzewanie podłogowe.
Zastosowanie turbiny kominkowej do rozprowadzenia ciepłego powietrza w domu lub mieszkaniu ma wiele zalet:
Aby ciepłe powietrze docierało do innych pomieszczeń, kominek należy najpierw wyposażyć w wentylator kominkowy czy też jak inaczej mówimy – turbinę kominkową. Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie, które rozdmuchuje ciepłe powietrze z kominka lub pieca do wszystkich połączonych pomieszczeń.
Wentylator kominkowy wyposażony jest w termostat: gdy tylko temperatura w kominku osiągnie tę ustawioną, wentylator kominkowy uruchomi się automatycznie i zacznie rozprowadzać ciepłe powietrze do pomieszczeń. Jednak gdy ustawiona temperatura ponownie spadnie, turbina automatycznie się wyłączy. Dzięki temu masz pewność, że do pomieszczeń napływa tylko ciepłe powietrze (o ustalonej temperaturze), a jednocześnie nie ma niepotrzebnej pracy wyciągu kominowego, oszczędzając tym samym energię.
Ciepłe powietrze jest następnie dostarczane przez system wentylacyjny do innych pomieszczeń, takich jak pokoje dzienne, sypialnie lub inne pomieszczenia, do których chcesz doprowadzić ciepło.
W zależności od długości instalacji wentylacyjnej należy dobrać odpowiedni kanał i odpowiedni wentylator. Im dłuższy kanał, tym mocniejsza musi być turbina kominkowa. Do wylotów powietrza w poszczególnych pomieszczeniach można zastosować klasyczne kratki lub anemostaty. W naszej ofercie znajdziesz kratki i anemostaty wykonane z różnych materiałów, w wielu kolorach i rozmiarach.
Instalacją czy umieszczeniem filtra przed wentylatorem można zapewnić dobrą ochronę turbiny oraz połączonych kanałów wentylacyjnych przez zanieczyszczeniami.
Należy również pamiętać, że kanały wentylacyjne mają być możliwie proste, krótkie oraz odporne na działanie wysokich temperatur. Aby nie dochodziło do strat ciepła, dobrze jest izolować kanały wentylacyjne. Można również zastosować izolowane kanały wentylacyjne. Izolacja zapewnia niższy poziom hałasu a dodatkowo zapobiega tworzeniu się kondensatu w kanałach i na zewnątrz nich.
Taki sposób dystrybucji gorącego powietrza rekomendujemy głównie właścicielom domów, którzy planują większe przeróbki czy wręcz budowę nowego domu. Dlatego, iż montaż kanałów wymaga wielu przeróbek i prac budowlanych, tak aby poszczególne kanały dosięgały do wszystkich pomieszczeń domu oraz aby były niewidoczne. W przypadku planowanej budowy warto omówić nasz pomysł z architektem i projektantami, można wtedy uwzględnić przebieg instalacji do dystrybucji gorącego powietrza w projekcie budynku.
Kolejną możliwością do dystrybucji gorącego powietrza do innych pomieszczeń jest wykorzystanie zwykłych domowych i łazienkowych wentylatorów. Jest to rozwiązanie dodatkowego montażu systemu rozprowadzanie ciepłego powietrza, ponieważ nie wymaga to poważnych prac budowlano-remontowych.
Na ścianie zainstalowany jest zwykły wentylator łazienkowy. Ponieważ ciepłe powietrze gromadzi się przy suficie, najlepiej jest umieszczać wentylator możliwie najbliżej sufitu. Poza tym powinien być zamontowany termostat, na przykład RT-10. Wentylator uruchomi się automatycznie, jak tylko powietrze ogrzej się do nastawionej temperatury. Ciepłe powietrze jest przetłaczane przez wentylator do sąsiedniego pomieszczenia.
Takie niskonakładowe rozwiązania dla dystrybucji ciepłego powietrza pozwala łatwo modernizować domy i mieszkania. Nie jest konieczne prowadzenie żadnych poważnych prac remontowych, montaż jest szybki, a ciepłe powietrze jest równie efektywnie rozprowadzane do kolejnych pomieszczeń w domu czy też mieszkaniu.