
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Praca wentylatora jest ekonomiczna i ekologiczna
W gorące letnie dni myślisz tylko o jednym: jak jak szybciej i najskuteczniej obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Jeżeli nie chcesz przebudowy związanej z montażem klimatyzacji, pewnie zdecydujesz się na wentylator, klimator czy nawilżacz powietrza, które są w stanie efektywnie obniżyć temperaturę, a na dodatek ich praca jest bardziej ekonomiczna i ekologiczna w porównaniu do klimatyzatorów. Jak wybrać najlepszegy z nich? Tego się dowiesz z naszego artykułu.
Wentylatory są najczęściej używane do wysokich temperatur i rozpraszania powietrza w pomieszczeniu. Na rynku znajdziesz ich wiele. Różnią się nie tylko miejscem, na którym je ustawimy, ale także konstrukcją. Dlaczego akurat wentylator miałby schładzać Twoje mieszkanie?
Dostępne wersje:
Jak sama nazwa wskazuje, produkt przeznaczony jest do postawienia na stole. Niska waga pozwala przenosić go tam, gdzie potrzebujesz.
Zwykle nadaje się do odświeżenia jednej osoby, ale jeśli sięgniesz po model z oscylacjami, druga osoba będzie cieszyć się świeżą bryzą. Zaletą jest możliwość ustawienia prędkości przepływu powietrza oraz kąta nachylenia. Średnica śmigieł powinna wynosić od 30 do 40 cm, aby móc wysłać wystarczający strumień powietrza w twoim kierunku. Dostępne są również modele bezłopatkowe. Wentylatory stołowe są idealnym rozwiązaniem na stoły warsztatowe itp.
Wentylatory stojące są wyższe i większe niż wentylatory stołowe. Są świetnymi pomocnikami w przestrzeniach biurowych, korytarzach, ale też dobrze sprawdzają się w mieszkaniu. Mogą mieszać powietrze w całym pomieszczeniu. Wentylatory podłogowe mają szerszą podstawę i większą średnicę łopatek, która sięga nawet 40 cm.
Wentylatory te, umożliwiają ustawienie kilku stopni prędkości, oscylacji w zakresie 90°, regulacji wysokości i nachylenia. Bardziej nowoczesne modele oferują opcję nawilżania, a nawet odstraszania komarów. Można nimi sterować za pomocą pilota, posiadają ustawienia kilku trybów pracy lub są wyposażone w funkcję wyłącznika czasowego. Sterowanie jest możliwe nie tylko manualnie, ale także za pomocą pilota.
Przepływ powietrza w pomieszczeniu może odbywać się również za pomocą wentylatorów kolumnowych lub wieżowych, które charakteryzują się tym, że nie mają dużych obracających się łopatek. Produkt posiada kilka otworów z kratkami, przez które do pomieszczenia wpada chłodny powiew. Pod względem wydajności bardziej nadaje się do mniejszych pomieszczeń.
Cechą charakterystyczną wentylatorów kolumnowych jest oryginalny design. Największą zaletą wentylatorów kolumnowych jest cicha praca, ale także kilka trybów pracy czy wyłącznika czasowego. Oczywiście możliwość zdalnego sterowania.
Wentylator kolumnowy nie ma widocznego śmigła.
Wentylatory podłogowe od modeli stołowych różnią się większymi wymiarami, lepszą wydajnością i co za tym idzie, wyższym poziomem hałasu. Znajdują zastosowanie głównie w pomieszczeniach przemysłowych i handlowych. Sprawdzają się także w domu lub biurze. Równomierny przepływ powietrza w pomieszczeniu, uzyskuje się poprzez skierowanie wentylatora na sufit lub ścianę.
Wentylator sufitowy zapewnia idealny przepływ powietrza w pomieszczeniu. Jego zaletą jest to, że nie zajmuje prawie miejsca, ponieważ jest montowany na suficie. Wentylatory te posiadają możliwość zmiany kierunku obrotu śmigła. Wykorzystuje się tą funkcję głównie zimą do efektywnego mieszania ciepłego powietrza, które w innym przypadku gromadzi się bezużytecznie przy suficie. Dzięki temu zmniejszymy koszty ogrzewania. Niewielką wadą tej konstrukcji odróżnieniu od innego rodzaju wentylatorów (podłogowe lub stołowe) jest bardziej złożona instalacja.
Stanowią rozwiązanie w przypadku, gdy nie jest możliwe zastosowanie standardowego wentylatora stołowego lub stojącego. Mogą to być miejsca, w których porusza się więcej niż jedna osoba, należy zachować przestrzeń do obsługi lub w których podłoga nie jest twarda i sucha. Wentylatory przymocowane do ściany posiadają funkcję oscylacji około 80°, kilka poziomów mocy oraz możliwość zdalnego sterowania.
Jest to specjalny rodzaj wentylatora, który posiada zbiornik na wodę i działa na zasadzie parowania. Należy pamiętać, że nie jest to mobilna klimatyzacja. Mobilna klimatyzacja wykorzystuje czynnik chłodniczy do chłodzenia powietrza. Zwykle jest to gaz zamknięty w metalowych rurach.
W odróżnieniu od nich, coolery czy też klimatory dla obniżenia temperatury powietrza wykorzystują schłodzoną wodę a czasem lód. Schłodzone powietrze jest następnie rozprowadzane po pomieszczeniu za pomocą wentylatora. Funkcja generowania mgiełki może zostać wyłączona i urządzenie może pracować jako zwykły wentylator.
Nawilżacze powietrza nie mają kompresora, więc prawie nie słychać ich działania. Latem docenisz nie tylko możliwość obniżenia temperatury we wnętrzu, ale także nawilżenie powietrza, dzięki czemu nie będziesz mieć wysuszonych błon śluzowych czy skóry. Niektóre modele posiadają również filtry przeciwpyłowe, dzięki czemu powietrze jest nie tylko chłodzone i nawilżane, ale także oczyszczane.
Wybierając wentylator, weź pod uwagę kilka czynników:
Nowoczesny bezłopatkowy wentylator.
W zależności od rodzaju wentylatora można znaleźć szereg funkcji, które ułatwią Ci pracę i zapewnią jeszcze przyjemniejszy klimat w pomieszczeniu. Mogą to być:
Oprócz wentylatora można sięgnąć po przenośną klimatyzację. Jej zaletą jest to, że można ją zainstalować bez konieczności przeróbek konstrukcyjnych niemal w każdym miejscu. Nadaje się nie tylko do gospodarstw domowych, ale również np. do obiektów zabytkowych lub wynajmowanych lokali.
Wystarczy umieścić klimatyzator przy oknie lub otworze w ścianie, przez który przejdzie kanał wyrzutowy. Przenośny klimatyzator ochładza pomieszczenie i jednocześnie usuwa z niego wilgoć. Posiada kółka, dzięki którym z łatwością przewieziesz go tam, gdzie tego potrzebujesz.
Jeśli chcesz się czuć komfortowo w pomieszczeniu, nie wystarczy tylko regulować temperaturę w, trzeba zadbać też o odpowiedni klimat w nim. Pomogą Ci w tym nawilżacze i oczyszczacze powietrza.
Łącząc odpowiedni wentylator, oczyszczacz powietrza i nawilżacz, stworzysz optymalny klimat w pomieszczeniu, a obawy o upał w mieszkaniu odejdą do przeszłości.
Możesz obniżyć temperaturę w pomieszczeniu na inne alternatywne sposoby. Jak więc ochłodzić mieszkanie bez żadnego sprzętu? Wypróbuj mokre zasłony, odparuj wodę, użyj kostek lodu i naucz się prawidłowo obsługiwać rolety.
Mokre zasłony mogą dosłownie zdziałać cuda! Nie tylko chłodzą pomieszczenie, ale także nawilżają powietrze. Zasłony można spłukać w wodzie lub spryskać. Jeśli zdecydujesz się na spłukanie, nie zapomnij odpowiednio wyżąć zasłon, aby woda nie kapała na podłogę. Pralka i program wirowania będą w tym idealnym pomocnikiem. Inną opcją jest pranie zasłon na krótkim programie i wieszanie ich jeszcze mokrych. Usmażymy dwie pieczenie na jednym ogniu. Zasłony będą czyste, mokre, ale jednocześnie wystarczająco wyżęte.
W tropikalnych temperaturach parująca woda przyjemnie Cię odświeży. Wlej odrobinę lodowatej wody do zlewu kuchennego lub wanny w łazience i pozwól jej wyparować. Dzięki temu powietrze w suchych pomieszczeniach jest przyjemnie nawilżone. Ten sam efekt uzyskasz mocząc w wodzie prześcieradło, którym osłonisz okno. Substancja zapobiega przenikaniu promieni słonecznych i odparuje wodę.
Czy latem chłodzisz się zimnymi napojami z kostkami lodu? Zrób ich trochę więcej, włóż do misek i ułóż w narożnikach pomieszczenia. Wraz ze stopniowym rozpuszczaniem temperatura pokojowa zaczyna spadać. Aby wzmocnić efekt, umieść miskę lodu przed wentylatorem. Po włączeniu wentylator zaczyna rozpraszać chłód po pomieszczeniu.
Chłód z topniejącego lodu przyjemnie odświeża pomieszczenie.
Rolety nie są niczym nowym. Pamiętaj, aby zamknąć je natychmiast po wentylacji. Rolety opuszczone odbijają promienie słoneczne, które w przeciwnym razie wpadłyby do pomieszczenia przez okno. Jeśli korzystasz z żaluzji aluminiowych wewnętrznych, pamiętaj, że w dzień ochronią Cię przed upałem, ale w nocy nagrzewają się. Nagromadzone ciepło zacznie powoli podnosić temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego nie zapomnij zamknąć ich na noc.
Każdego lata wybieramy dla Ciebie najlepsze z wentylatorów, klimatorów czy przenośnych klimatyzatorów, które skutecznie Cię ochłodzą.