
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Zużycie energii przez urządzenia elektryczne wyraża ilość energii elektrycznej wymaganej do doprowadzenia sprzętu w celu uzyskania wymaganej mocy lub, w przypadku wentylatora, niezbędnej prędkości. Mówiąc prościej, zużycie energii pokazuje, ile energii elektrycznej zużywa urządzenie na godzinę. Prawdą jest, że im wyższa moc, tym wyższy musi być pobór mocy, przy zachowaniu tej samej wydajności, przy czym moc jest zawsze wyższa niż wydajność. Moc jak i wydajność jest podawana w watach (W).
W przypadku małych wentylatorów domowych i podobnych urządzeń moc wejściowa jest rzędu kilkudziesięciu watów, najczęściej od 20 do 30 W. Z drugiej strony moc większych kanałowych lub wentylatorów przemysłowych jest rzędu setek watów, ale najczęściej wynosi około 200 do 600 W. Wyjątkiem są termowentylatory i nagrzewnice powietrza, których moc zwykle osiąga kilka tysięcy watów lub kilowatów.
Pobór mocy urządzenia jest decydującym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego regulatora prędkości wraz z prądem znamionowym, który należy dobrać tak, aby był w stanie wytrzymać prąd i zużycie energii oraz móc go regulować. Równie ważna jest wartość minimalnego zużycia energii, poniżej którego urządzenie nie może być regulowane.
Sama moc wejściowa nie mówi dokładnie, jaka będzie wydajność. Stosunek, w jakim urządzenie może wykorzystać dostarczoną energię (moc) i przekształcić ją w pracę (moc), nazywa się wydajnością. Najlepsze wyniki osiągają wentylatory wyposażone w silnik EC, którego sprawność wynosi do 90 %.