
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Nie jesteś jeszcze zarejestrowanym klientem? Zarejestruj się a otrzymasz kupon rabatowy 20 zł na pierwsze zakupy.
Specjalnie zaprojektowane wentylatory są instalowane w miejscach zagrożonych wybuchem.
Obszarami zagrożonymi wybuchem mogą być klasyczne pomieszczenia takie jak centra handlowe, garaże podziemne lub magazyny. Miejscami o wysokim ryzyku wybuchu są rafinerie, fabryki, lakiernie, zakłady chemiczne itp. Powietrze w tych obszarach może zawierać gazy, opary i inne łatwopalne substancje.
Do wyboru odpowiedniego wentylatora przeciwwybuchowego niezbędna jest znajomość strefy w której będzie używany. Przestrzenie różnią się od siebie w zależności od tego co może spowodować eksplozję.
Są to najczęściej miejsca przemysłu chemicznego, farmacji, stacje benzynowe, kopalnie. W zależności od stopnia prawdopodobieństwa wybuchu przestrzeń dzielimy na strefy:
Do powstania atmosfery wybuchowej dochodzi w momencie mieszania się pyłu z utleniaczem. Wybuchy pyłu najczęściej są spotykane w miejscach, w których odbywa się mieszanie, kruszenie, przesypywanie, są to, między innymi, młyny zbożowe, miejsca przetwarzania skrobi, cukru, mąki, kakao, barwników, farmaceutyki lub pyłu drzewnego. Jest to praktycznie każdy pył za wyjątkiem substancji nieorganicznych.
Miejsca takie nazywamy strefami:
Przestrzenie różnią się miedzy sobą stopniem zagrożenia wybuchem.
ATEX: dyrektywa europejska, która definiuje wymagania jakie musi spełniać produkt przeznaczony do zastosowania w strefach zagrożonych wybuchem.
ATEX to skrót od ATmosphères EXplosibles, odnosi się do Dyrektywy Europejskiej 2014/34/UE, która dotyczy wprowadzania na rynek urządzeń elektrycznych i mechanicznych, komponentów i systemów z ochroną przeciwwybuchową. Obowiązuje od 20 kwietnia 2016 r.
Opisana dyrektywa ma kluczowe znaczenie dla produktów, które są używane w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Producent odpowiada za jego zgodność ze swoimi produktami. Ponadto dyrektywa obejmuje również urządzenia sterujące, monitorujące i regulujące, które chociaż nie znajdują się bezpośrednio w potencjalnie wybuchowej atmosferze, są niezbędne do niezawodnego działania urządzeń i systemów bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwwybuchowej.
Urządzenia i systemy ochronne, takie jak wentylatory do atmosfer wybuchowych, które podlegają dyrektywie ATEX, muszą być opatrzone oznakowaniem CE, wraz z deklaracją zgodności WE i instrukcją obsługi.
Zgodnie z dyrektywą ATEX każde urządzenie w atmosferze wybuchowej musi być opatrzone specjalnym oznaczeniem składającym się z liter i cyfr:
Istnieje wiele typów ochrony, różnią się od siebie rodzajem zagrożenia i strefą występowania zagrożenia. Jako przykłady przedstawiamy następujące wybrane rodzaje ochrony:
W wybuchowym środowisku może dojść do kumulowaniu się mieszaniny wybuchowej, co powoduje wybuch. Dlatego konieczna jest odpowiednia wentylacja, wentylatorami przeciwwybuchowymi, przeznaczonymi do środowiska zagrożonego wybuchem z uwzględnieniem odpowiednich obszarów. Należy wybrać taki wentylator, który spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i ochrony przeciwwybuchowej, wymagane w danym środowisku i obszarze.
Urządzenia elektryczne dla pomieszczeń zagrożonych wybuchem muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ich użycie nie powodowało wybuchu, na przykład z powodu wysokich temperatur roboczych lub iskier w obwodzie elektrycznym. Na przykład standardowy wyłącznik domowy, w którym podczas użytkowania na stykach tworzą się iskry, może wywołać eksplozję w środowisku wybuchowym. Dlatego musi być zaprojektowany tak, aby zapobiec wybuchowi.
Obszary z zagrożeniem wybuchu nie mogą być wentylowane przez urządzenia standardowe. Dlatego konieczne jest zastosowanie specjalnie zaprojektowanych i wykonanych wentylatorów przeciwwybuchowych, które posiadają wysoko izolowaną część elektryczną. Dzięki temu nie ma ryzyka zwarcia lub uszkodzenia mechanicznego. W rezultacie urządzenie nie spowoduje wybuchu nawet w środowisku o wysokim stężeniu chemikaliów, gazów lub pyłów.
Urządzenia przeciwwybuchowe równią się od standardowych wentylatorów:
Zanim zdecydujesz się na konkretny typ wentylatora należy sprawdzić czy urządzenie spełnia wymagania certyfikacji dopuszczającej do użytku w środowisku wybuchowym. Produkt musi spełniać normę PN-EN 14986 – Konstrukcje wentylatorów procujących w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Norma ta zawiera wymagania projektowe dla wentylatorów do stosowania w środowiskach niebezpiecznych.
Wentylatory dzielą się ze względu na budowę i montaż:
Jeżeli chodzi o budowę wentylatora napotkasz wentylatory osiowe i promieniowe, które różnią się od siebie kątem wlotu i wylotu powietrza.
Osiowy, często nazywany też naściennym wentylatorem, charakteryzuje się dużym przepływem powietrza i służy do wentylacji przez ścianę, na krótkich odcinkach. Pod względem konstrukcyjnym charakteryzują się czerpnia i wyrzutnią pod tym samym kątem 180° w kierunku osi obrotu śmigła. Układ łopatek śmigła podobny jest do śmigła samolotu.
Naścienny wentylator O.ERRE EB EX ATEX do transportu dużej ilości powietrza na krótkich odcinkach
Wentylator promieniowy różni się od osiowego tym, że wydmuchuje powietrze prostopadle do kierunku osi obrotu śmigła pod katem 90°. Ze względu na swoją konstrukcję wentylatory promieniowe określane są mianem wentylatorów ślimakowych (z obudową spiralną, radialną).
Wentylator promieniowy O.ERRE CB/CS EX ATEX
Śmigło tego wentylatora przypomina koło młyna wodnego, które wykorzystując siłę odśrodkową wypycha powietrze na bok. Dzięki temu zmniejszony jest przepływ wsteczny powietrza przez wentylator.
Ze względu na swoją konstrukcję wentylatory promieniowe osiągają wyższe ciśnienie niż wentylatory osiowe. Dlatego nadają się do transportowania powietrza na większe odległości, sprawdzają się nawet w systemach, w których występuje wiele zagięć i rozgałęzień, gdzie występują znaczne straty ciśnienia.
W celu osiągniecia maksymalnego bezpieczeństwa w atmosferze wybuchowej używa się akcesoria, które swoją konstrukcją spełniają wymogi bezpieczeństwa i przeznaczone są do stosowania w środowisku zagrożonym wybuchem.
Jeśli poszukujesz wentylatora do środowiska zagrożonego wybuchem, koniecznie sięgnij po wentylatory specjalistyczne. Różnią się one od klasycznych przede wszystkim nieiskrzącą obudową. Produkt powinien spełniać nomę PE EN 14986 i być wyprodukowany zgodnie z dyrektywą ATEX. Dobór odpowiedniego wentylatora uzależniony jest od rodzaju i warunków panujących w atmosferze wybuchowej.